Jak zbadać swoje serce - odkrycie 2020! - zdrowie uroda

holter cieszyn

Jakie mogą być problemy z sercem

Mięsień sercowy jest jednym z ważniejszych narządów w ciele człowieka, którego zadaniem jest pompowanie krwi do całego organizmu. Utrzymanie serca w dobrym stanie, tak jak i innych narządów, jest niezwykle istotne w zachowaniu zdrowia.

Jak  zbadać swoje serce - odkrycie 2020! - zdrowie uroda holter cieszyn
Lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób mięśnia sercowego, jest kardiolog. W celu zdiagnozowania wielu chorób i problemów z sercem wykonuje się szereg różnych badań, takich jak ukg serca oraz ekg wysiłkowe. Występujące problemy z sercem mogą być skutkiem wrodzonej wady serca lub mogą być skutkiem występowania innych chorób. Choroby układu krążenia dotyczą schorzeń narządów i tkanek układu krążenia, takich jak serce, tętnice i żyły. Jednymi z najczęściej występujących chorób serca są choroba niedokrwienna serca, zwana także chorobą wieńcową, a także arytmia serca i niewydolność mięśnia sercowego. Leczeniem problemów i chorób układu krążenia zajmuje się kardiolog, który może prowadzić własny gabinet kardiologiczny, gdzie wykonuje wszelkie potrzebne badania.


Jakie badania wykonuje kardiolog

Kardiolog jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się głównie diagnozowaniem oraz leczeniem chorób serca. Przeprowadzane leczenie niejednokrotnie polega na przeprowadzeniu operacji. Lekarz kardiolog może posiadać własny gabinet kardiologiczny, w którym wykonuje różne badania za pomocą specjalistycznych urządzeń w celu diagnozy pacjenta. Badania, które są wykonywane w gabinecie, to przede wszystkim ukg serca oraz ekg wysiłkowe. Innym rodzaje badania mięśnia sercowego jest holter ekg, który umożliwia monitorowanie pracy serca przez co najmniej dwadzieścia cztery godziny. Badanie polegające na próbie wysiłkowej przeprowadza się na specjalnej bieżni ruchomej jednocześnie obserwując stan serca pacjenta przy wykonywanym wysiłku. Zaś badanie ukg serca jest niczym innym, jak badaniem usg, co stanowi najprostszy sposób sprawdzenia stanu mięśnia sercowego pacjenta. Każde badanie wykonane w gabinecie przez kardiologa ma na celu sprawdzenie stanu układu krążeniowego pacjenta, co umożliwia postawienie diagnozy, a później wszczęcie odpowiedniego leczenia.


Jak wygląda pierwsza wizyta u kardiologa

Z usług kardiologa korzystają pacjenci mający problemy z sercem i układem krążenia w celach diagnostycznych lub kontrolnych. Pierwsza wizyta w gabinecie kardiologicznym zazwyczaj polega na określeniu ryzyka sercowo-naczyniowego oraz na wykonaniu i ocenie badania EKG. Kardiolog zajmuje się także interpretacją dostarczonej przez pacjenta dokumentacji dotyczącej jego staniu zdrowia oraz przebywanych chorób. Podczas pierwszej wizyty u kardiologa można mieć wykonane także badanie UKG, jeśli okaże się to konieczne. Przy wykryciu wszelkich nieprawidłowości kardiolog ustala z pacjentem plan dalszej diagnostyki oraz wdrożenie leczenia. Pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać do pierwszej wizyty w gabinecie kardiologicznym, ponieważ większość wykonywanych badań jest bezinwazyjna i bezbolesna. Należy jednak pamiętać o tym, żeby dzień przed wizytą u kardiologa nie wykonywać zbyt męczącej aktywności fizycznej oraz nie spożywać alkoholu. Podczas pierwszej wizyty u kardiologa dobrze jest dostarczyć podstawowe wyniki badań laboratoryjnych.


Co bada próba wysiłkowa

Ekg wysiłkowe jest jednym z badań przeprowadzanych przez kardiologa w celu zdiagnozowania problemów z układem krążenia. Dobrze wyposażony gabinet kardiologiczny zajmuje się wykonywaniem ekg wysiłkowego, zwanym także próbą wysiłkową. Badanie ekg wysiłkowego jest badaniem elektrokardiograficznym, które pozwala na ocenę wydolności fizycznej pacjenta. Wykonanie próby wysiłkowej pomaga w zdiagnozowaniu wielu problemów z mięśniem sercowym, jak na przykład pomaga w diagnozie choroby wieńcowej serca. Ekg wysiłkowe wykonuje się zazwyczaj wtedy, gdy pozostałe badania kardiologiczne nie są wystarczające do postawiania trafnej diagnozy pacjenta. Próba wysiłkowa jest przeprowadzana na specjalnej bieżni ruchomej, która monitoruje ekg pacjenta podczas zwiększonego wysiłku fizycznego. Badania ekg podczas wysiłku nie jest więc zbyt skomplikowanym badaniem, może jednak wiele powiedzieć o stanie serca pacjenta, co pomaga w diagnozie wielu problemów z układem krążenia. Ekg wysiłkowe pozwala także ocenić stan pacjenta po przebytym zawale serca.